Wakacyjne ręczniki
Lato już do nas przyszło, zaczynają się wakacyjne wyjazdy. W większości hoteli czy dobrej jakości pensjonatów obowiązkowym wyposażeniem łazienki hotelowej są mydło, szampon, suszarka i ręczniki. Czy warto zatem zabrać na urlop własne ręczniki kąpielowe?
Ręczniki w hotelu
W hotelach, zwłaszcza tych ekskluzywnych, ręczniki to podstawowe wyposażenie pokoju gościnnego. Zgodnie z polskimi przepisami hotelarstwa, ręcznik dla każdego gościa muszą przygotować hotele wszystkich kategorii. Dodatkowo, duży ręcznik kąpielowy jest wymogiem dla hoteli trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych. Im bielszy, milszy i pachnący, tym lepiej. Warto jednak przed wyjazdem upewnić się, czy na miejscu na pewno taki zastaniemy.
W Europie – wedle przepisów Unii Hotelstars – hotele wszystkich kategorii muszą przygotować ręcznik kąpielowy dla każdego gościa, a dodatkowo osobny ręcznik do rąk muszą mieć hotele dwu-, trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowe.
Hotele, które posiadają basen lub są położone w pobliżu plaży, udostępniają także ręczniki plażowe. Zazwyczaj są one innego koloru niż biały. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie ma takiego ręcznika w hotelu, tego podstawowego (białego) z łazienki nie wolno nam na plażę zabierać! |
Rozmiary ręczników hotelowych
Ręczniki kąpielowe mają zwykle rozmiar 70×140 cm. Ręczniki do rąk są mniejsze – 50×70 cm. W hotelach o wyższym standardzie do dyspozycji gości jest również dodatkowy ręcznik do twarzy – 30×30 cm, a także ręcznik podłogowy – 50×70 cm, sprawiający, że wyjście spod prysznica jest dużo przyjemniejsze.
Wymiana ręczników
Zaletą hotelowych ręczników jest to, że są one regularnie wymieniane. W Polsce, w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych, ręczniki wymieniane są codziennie podczas głównego sprzątania lub na życzenie gościa. Tak samo w krajach Unii Hotelstars, ale obowiązuje to hotele wszystkich kategorii. W polskich hotelach jedno-, dwu- i trzygwiazdkowych ręczniki wymieniane są co trzy dni.
Aby ręcznik został wymieniony na świeży, należy zostawić go na krawędzi umywalki/wanny bądź położyć na podłodze. Jeśli pozostawimy ręcznik zawieszony na haczyku, będzie to oznaczać, że nie oczekujemy jego wymiany. |
To brać czy nie brać?
Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych przekonań. Pamiętajmy jednak, że ręczniki hotelowe prane są w wysokich temperaturach, potem maglowane, więc – bez obciążania naszego bagażu – mamy szansę na czysty, pachnący i zapewniający prawdziwą higienę ręcznik, niezależnie od tego, na jak długi urlop się wybieramy.
Najnowsze komentarze