Otulmy się szlafrokiem
Szlafrok zwany płaszczem kąpielowym to strój domowy ubierany zazwyczaj na piżamę, którym otulamy się zaraz po przebudzeniu lub przed pójściem spać, aby zachować przyjemne ciepło. Słowo pochodzi z języka niemieckiego i choć w latach pięćdziesiątych próbowano znaleźć polskie określenie (wówczas przyjęła się „podomka”), wciąż najpopularniejsza pozostaje wersja szlafrok.
Szlafroki mogą być cieńsze i grubsze. Pierwsze (zwane także peniuarami) wykorzystywane są latem, na przykład po wyjściu z basenu czy ze spa, drugie zapewniają ciepło w chłodniejsze wieczory. Używane przez dorosłych, ale doskonale sprawdzą się też dla dzieci. Klasyczne – z wywiniętym kołnierzem i z paskiem do zawiązywania w pasie, zapinane na zamek/guziki/zatrzask lub typowo ozdobne: koronkowe, zwiewne, z efektownymi haftami.
Materiał – jeśli zależy nam na praktycznym zastosowaniu szlafroka,najlepszym wyborem będzie bawełna, czyli naturalna tkanina, która przepuszcza odpowiednią ilość powietrza, jest przyjemna dla skóry, nie uczula i ma właściwości higroskopijne (zdolność wchłaniania wody bez wrażenia „mokrego” materiału).
Długość jest kwestią indywidualną. Mogą być wersje mini, do połowy uda, do kolan i w długości maxi. Te najdłuższe są zazwyczaj grube i ciepłe, krótkie to wersje na lato, które mają okryć piżamę, pełniąc przy tym funkcję ozdobną.
Kaptur – chroni przed przewianiem, doskonalesprawdza się po kąpieli, gdy chcemy okryć mokre włosy. Rzadziej spotykany w wersjach letnich.
Rozmiar – zazwyczaj wybieramy obszerniejsze, niepowodujące dyskomfortu podczas poruszania się.
Pranie i pielęgnacja
Ważne, by szlafrok prać osobno – zapobiegnie to przyczepianiu się nitek do innych ubrań, pozwoli też zachować puszystość tkaniny. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni, ale – jak zawsze w tym momencie – zalecamy dodatkowo spojrzeć na metkę. Unikajmy proszków do prania, które mogą spowodować, że szlafrok po praniu straci miękkość. W tym wypadku lepiej sprawdzą się płyny do prania. Suszyć poprzez równomiernie rozwieszenie, pozwalając na swobodne wyschnięcie.
Pamiętajmy, że szlafrok powinien mieć swoje miejsce, niekoniecznie w łazience, gdzie materiał będzie chłonąć wilgoć. Lepszym miejsce na przechowywanie będzie sypialnia.
Najnowsze komentarze